MÁRTON LÁSZLÓ: A MI KIS KÖZTÁRSASÁGUNK
– a szerzővel Tamás Gáspár Miklós filozófus beszélget –
Márton László új regénye, A mi kis köztársaságunk a tökéletes állam megalapításának groteszk-tragikus kísérletét jeleníti meg. 1944 végén, amikor a felszabadító és egyben megszálló szovjet csapatok megérkeztek a Viharsarokba, az ott élő agrárproletárok létrehozták a saját kis köztársaságukat. A regényben a történelmi tények és az írói képzelet történetei keverednek a keserű szatírában tegnapi-mai önmagunkra ismerhetünk és saját kisszerűségünkön nevethetünk.
Márton László prózát, drámákat, esszéket ír és fordít. 1983-ban fejezte be egyetemi tanulmányait Budapesten magyar – német nyelv és irodalom szakon. 1983 és 1990 között a Helikon Kiadó munkatársa Budapesten. 1990 óta szabadfoglalkozású íróként dolgozik. 1998-ban és 1999-ben DAAD-ösztöndíjasként élt Berlinben. Főként magyar nyelven publikál, de németül is rendszeresen megjelennek munkái.
Thomka Beáta magyar irodalomtörténész a következőképpen nyilatkozik Márton regényeinek világáról: „… ha közelebb hajolunk az okhoz a regényelemekhez, amelyek referenciaként történelmi alakokra, színhelyekre, eseményekre hivatkoznak, észre kell vennünk, hogy mindezek a tényezők korábban alkotott szövegtestek. […] A történelmi realitás ugyanis egy szövegekkel átszőtt értékreláció, amelyben az önnön megértés és a kultúra konstituálása lejátszódik.“
Interjú Márton Lászlóval a Fidelio.hu-n: http://fidelio.hu/edu_art/interju/az_iro_mint_kreativ_hivatalnok
A belépés díjtalan.