“HÁROMTÁRLAT” – FÜLÖP PÉTER (GYŐR) FOTOGRÁFIÁI
1. tárlat: Fény(le)képezés 2013. Filmvetítés: – Megörökítés (13 perc)
2. tárlat: A Szépség teremtő kauzalitása 2012. Filmvetítés: Emlékváros (11 perc)
3. tárlat: Ablakok 2012. Filmvetítés: A Szépség teremtő kauzalitása
A kiállítást megnyitja: Jász Attila költő, közreműködik: Szőke Szabolcs gadulkán
Fény(le)képezés
Fülöp Péter fotói a vizuális és verbális érzékenységünket is próbára teszik. Olyan rendkívüli erővel komponál tartalmat, hogy semmi esetre sem maradhatunk kívülállók az ő képeit szemlélve. Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy egy meditációs kalandra kapunk meghívót. A ő szubjektív meglátása hirtelen objektivitássá válik, egyértelműnek tűnő közös tudássá, majd egyszerre ismét azon kapjuk magunkat, hogy befelé figyelünk, mert Fülöp Péter képeinek értelmezésénél nem hagyható ki a szemlélőben kifejtett hatás, az a belső világ, amelyet nekünk kell hozzátennünk ahhoz, hogy bevonódjunk az ő szeme által előhívott legbelsőbb valóságunkba, ahol olyan vaskos emberi princípiumok laknak, melyeket gyakran hét lakat alatt őrizve, jól elrejtve bújtatunk.
Gyarmati Kata, dramaturg
Ablakok a Mindenségre
Minden nép őrzi a saját szimbólumait, s csak lelki erejétől függ, hogy mennyire képes akár évszázadok, évezredek multával is felismerni azokat, visszaemlékezni rájuk. Megidézni és megőrizni téren és időn át az emberi tudat olyan állapotát, ami válaszokat adhat egyetemes és örök kérdéseire.Bármilyen furcsán hangzik, ilyen szimbólumok házaink ablakai is, melyek misztikus magányukból néznek vissza ránk Fülöp Péter képeiről. Ablak: kint és bent határa: túl a racionalitáson, rés földi létünk és a túlvilági között. Ablakszem, mondjuk, a ház szeme. Belénk lát, és általa látunk, beengedi hozzánk a fényt: és ismét csak túl a racionálison, Isten fényét, a transzcendens fényét közvetíti felénk.Érdemes hát éppen ezért időről időre megpróbálni felfedezni titokzatos világukat, amelyek bárhogyan is alakul mindennapi életünk, emberlétünk forrásaihoz tartoznak, vezetnek, és örökre részei maradnak az emberi gondolkodásnak.
Keszei L. András, újságíró, költő
A Szépség teremtő kauzalitása
Fülöp Péter képein nem véletlenszerű semmi, minden elem jelent valamit. Az alapvetően szürke képeken felvillan néha egy-egy vörös, narancssárga vagy rozsdabarna folt, a kép középvonalán vagy az aranymetszés pontjain megjelennek fontos elemek. A foltok, pöttyök, amorf alakzatok olyan rendet alkotnak, amely csak a mélyebb, mondhatnám úgy is, hogy alázatosabb szemlélet számára tárulnak föl. Ez utóbbi cselekedet, az alázat gesztusa vezethette talán a képek alkotóját is, hiszen a színek, formák, tónusok, amiket láthatunk, nekünk szánt ajándékok.
Dr. Molnár Csilla, tanár
Életrajz helyett:
Fülöp Péter 1967-ben született Kismagyarországon, Győr városban. Amatőrként, filmes gépekkel kezdett fotózni a nyolcvanas években. A fényképezés iránti érdeklődése 2011-ben éledt újjá, amikor mobiltelefonja kamerájával elkészítette a „megapixel” („Teremtés Tanulmányok”) képsorozatot. Több önálló kiállításon mutatta be képeit. Folyóiratokban jelentek meg fotográfiái. 2014-ben jelent meg a Csöndesek kiáltványa sorozatból készült „megapixel” katalógus.További munkái és írások a www.fpfoto.hu oldalamon találhatók.
A belépés díjtalan.