(Az IMÁGÓ EGYESÜLET előadássorozata pszichoanalízisről, tudományról, kultúráról)
Pszichoanalízis az élő társadalomban és kultúrában
„NYELVZAVAR ÉS TABU – EGYRE TOVÁBB A ‘PREÖDIPÁLIS ERETNEKEK’ ÚTJÁN” A SZÜLETÉSI TRAUMA-ELMÉLET EGY LEHETSÉGES ALTERNATÍV MEGKÖZELÍTÉSE
– előadó: BÉKÉS VERE (MTA Filozófiai Kutatóintézete, tudományos főmunkatárs) –
“Előadásom kiinduló pontjaként a szülési-születési folyamatnak azt a szakaszát vizsgálom, amikor „már feltétlenül előkerítik az orvost”, aki, ha elérkezettnek ítéli az időt, felszólítja a vajúdót a kitolás megkezdésére. A kitolási szakról szembetűnően kevesebb mondanivalója van a szakirodalomnak, mint a szülés korábbi és a következő fázisairól, holott ez a szakasz gyakran elhúzódik, sőt, a folyamat el is akadhat. A legsúlyosabb gond az, hogy a szülést levezető orvos, aki a szaktudás birtokosa – egy sajátos “félreértés” következtében anatómiai értelemben rossz utasítással a szülő nő tolási nyomását a szó szoros értelmében tévútra vezéreli! A tankönyvek idevágó részeinek valamint az orvosi felvilágosító könyvek szövegének elemzése során egy olyan jellegzetes és tanulságos “nyelvzavarra” bukkanhatunk, amelyről a klasszikus pszichoanalízisnek sem igen van mondanivalója. Már a probléma közelebbi megfogalmazása sem egyszerű, mert óhatatlanul érinti kultúránk szinte valamennyi tabu témáját.”
Beszélgetőtársak:
Dr. Erdélyi Ildikó (klinikai szakpszichológus, kiképző pszichodráma pszichoterapeuta, szupervízor)
Krász Lilla PhD (történész, egyetemi adjunktus, ELTE Középkori és Kora Újkori Egyetemes Történeti Tanszék, a szülészet és bábaképzés történetének kutatója)
Andrek Andrea (pre- és perinatális pszichológus, az ELTE Affektív Pszichológiaintézeti Központ Aktív munkatársa)
Belépődíj: 500 Ft (Jegyszedő kerestetik!)