NYESŐ MARI ZENEKAR
– vendég: WESZELY ERNŐ –
“Dalok a Mindenségről, zenéről, szerelemről és a fecskékről.
Saját versek, szövegtelen énekek éneklő gitárral.
Ezeket a dalokat nagyrészt 4-5 évig írtam, bár az Indiai dalt több, mint 7 évig csiszolgattam. Már sem elvenni belőlük, sem hozzátenni nem tudok egyikükhöz sem. Minden szó, hang, akkord számomra már a helyén van. Így szeretném hanglemezen megmutatni őket.
A felvételeken egyszerű hangszerelésben magam játszom a hangszereken nagyjából úgy, ahogy megszületettek a dalok a fejemben. A stúdió különleges világ, ahol olyan dolgok történhetnek, ami a valóságban sohasem. Egyszerre 3 gitáron játszhatok, vagy éppen több szólamban énekelhetek magammal és ezt a lehetőséget nagy örömmel ki is használom.
De van olyan dal is (Nap és Hold), ami ledobta a hangszerelését és maradt egy szál gitárral, hiszen az évek során a gitárszólamot olyan bonyolulttá tettem, hogy már egyszerre megszólal benne a basszus, az akkordmenet és a szólójáték is. (Fölösleges lett volna ismételgetni ezeket más hangszereken.)
A stúdiófelvételek során olyan hangfestési módokat is használunk, amiket élőben szintén nem lehet reprodukálni. A Without Words című dalomban a zene úgyis az Isten felé halad üzenetet, a haladást, hogy sosem ér véget a zene, hanem átjut időkön, tereken más dimenziókba, Nyerges András hangmérnök csodálatos ötlettel és technikai megoldással erősítette meg. A szintén átfestett több szólamú énekekkel szeretnénk más teret adni bizonyos szövegrészeknek, mert másképp szól Brazília és másképp szól a Világűr…
Weszely Ernővel 1995-ben, éppen 20 éve dolgoztunk együtt a Magyar Rádióban egy remek kis hangkátékban. Itt az ideje feleleveníteni a Nyuszi Mesék emlékeit, esetleg magukat a dalokat, vagy csak egy jót együtt muzsikálni ismét.
Weszely Ernő – nemzetközi harmonikaversenyek többszörös győztese – 1953-ban született Sümegen. Gyerekként került a budapesti Vakok Állami Intézetébe, ahol zenei tanulmányait is kezdte. Tizenkét évig tanult zongorázni és kilenc évig harmonikázni. Tizenegy éves korára teljesen megvakult. Ez mégsem gátolta abban, hogy zenei pályára lépjen. Több zenekarban is megfordult, ismertséget azonban csak évekkel később a Budapest Ragtime Band tagjaként szerzett. Ekkoriban már szóló produkcióival is nagy sikereket ért el. A nyolcvanas években nemzetközileg is elismert muzsikussá vált, több mint 20 országban élvezhették koncertjeit, lehengerlő előadói stílusát és sajátos humorát a jazz, az igényes bárzene és a francia sanzonok szerelmesei.
Nyeső Mari – ének, gitár
Becze Gábor – bőgő, ének
Jeszenszky György – dob
Vendég: Wesely Ernő – tangóharmonika
http://www.nyesomari.hu/
Belépődíj: 1.200, diák 900 Ft (Önkéntes jegyszedő: Peti)